הרכלניות ממסיבת ה- 80


 
 
  מזכירות 09-8344566
  רב"ש 053-7208867
  מוקד אזעקות 053-7746632
  רכז מים ותשתיות 050-4237070
תפריט ראשי>פעילויות>איכות סביבה>

מים אפורים - גדען אורון

דף לחבר

בקלי-קלות אפשר להשאיר הגינות ירוקות-טפלו ונצלו המים האפורים

גדעון אורון

 

מבוא

המים האפורים מהווים חלק מכלל השפכים הביתיים. המים האפורים הם השפכים היוצאים מהבית ללא שפכי האסלה. אפשרויות ניצול המים  האפורים בעקר עקב איכותם טובות יותר בהשוואה לשפכים  הביתיים הכללים. ניתן לחלק השפכים בבית לשתי קבוצות: (א) שפכים שחורים (צואין, Blackwater ), שמקורם באסלה ומכילים ריכוז גבוה של  גורמי מחלות צואתיים ; (ב) שפכים אפורים ( דלוחין, (Greywater , ומקורם במקלחות, באמבטיות, במי מכונות הכביסה, במי מדיחי הכלים ובמי כיורי המטבח, ומהווים הקבוצה הגדולה יותר. המונח מים אפורים מתייחס למי ביוב ביתיים לא מטופלים שלא זוהמו על ידי מים מהאסלה. השפכים מכונים "אפורים" מאחר ואם יאוחסנו לתקופת זמן קצרה יקבלו גוון אפור. גם שפכים אפורים וגם שפכים שחורים ניתנים להשבה ברמות ובשיטות טיפול שונות. מים אפורים  נוח, בטוח, מהיר וזול יותר לניצול מחדש.

רוב המים הנמצאים בשימוש ומבוזבזים במהלך היום הנם מים אפורים. הכמות המדויקת של מים אפורים הניתנים לניצול מידי יום  בבית בממוצע, תלויה במספר הנפשות בבית, במצב הכלכלי והשימושים השונים. שימוש במים האפורים נעשה על מנת למנוע בזבוז יקר של מים שפירים המיועדים לשתייה, ולאפשר שמירה על איזון אקולוגי, חיסכון בהוצאות הביוב ובצריכת המים הביתית.  הכדאיות הכלכלית של השבת מים אפורים לעיתים מוגבלת אולם יש לראות התמונה  הכוללת. בימים אלה עם הכוונה להטיל קנסות כבדים על ניצול יתר של המים השפירים ניצול מים אפורים מקבל חיזוק כלכלי. למרות ההמלצה החמה לנצל המים האפורים יש לזכור  כי המים הם נכס לאומי ובעקרון יש לקבל אישור מרשות המים. הדברים נכונים לגבי מים אפורים, שפכים ונגר גגות.

 

טיפול וניצול המים האפורים

ניתן ע"י טיפול מתאים לנצל המים האפורים לשתי מטרות עיקריות: (א) להשקיה (בטפטוף טמון) של דשאים ונוי, תוך מזעור מגע אפשרי עם האוכלוסייה ובעלי-חיים ; (ב) לשטיפת האסלות לאחר שלב של חיטוי. מראש נדרשת בכל בית מערכת ניקוז/איסוף נפרדת למים האפורים ומתקן טיפול קטן ליד הבית. רשויות הבריאות בישראל אינם מאשרים בשלב זה מנימוקים שונים ומשונים השימוש במים האפורים גם אם הם מטופלים, וזאת למרות שבעולם הרחב ניצולם כבר מיושם מספר שנים ומקבל תמיכה ועידוד (לרבות תמיכה כספית). למרות מגבלות רשויות הבריאות רבים תופסים יזמה ומתקינים מערכות ("פרטיזניות")  לטיפול במים האפורים וניצולם מחדש. במידה ואכן אלה המקרים כדאי לוודא אכן שהטיפול מתבצע כמו שצריך.  

שתי גישות מרכזיות אפשריות לטיפול וניצול מים אפורים (ציורים 1-3):

1) סינון עם מיכל חול/קרקע כאשר על פני שטח החול במיכל ניתן לגדל צמחי נוי (שיטת האגנים הירוקים).

2) מתקן ביולוגי קטן אשר לעתים יכול גם לכלול מרכיב של ממברנות.

בכל תנאי יידרש מתקן אגירה קטן (ומשאבה) ואפשרות של פתיחת ברז חרום להעברת המים האפורים למערכת השפכים המרכזית בשעות חרום.

 

 

 

 

דוגמא למסנן ניילון בקוטר 130 מיקרון.

 

 

 

 

 

 

 


ציור 1. טיפול בשפכי כביסה בעזרת סינון פיזי. השפכים זורמים לחבית דרך מסנן ניילון עם נקבים בקוטר 130 מיקרון (מחובר לצינור כניסת המים מתחת למכסה החבית). מהחבית נשאבים המים להשקיה דרך מסנן עמיעד (130 מיקרון) להשקיה בהצפה או טפטוף. לוח החשמל מכיל את המשאבה המופעלת ע"י מצוף חשמלי המצוי בחבית.  למתקן יציאות לגלישת עודפים וכן אפשרות חיבור למים שפירים כגיבוי

 

 

 

כניסת דלוחין

(זרימה תת קרקעית)

סינון ראשוני (חצץ)

כניסה תחתית לאגן הירוק (מהסינון הראשוני)

חבית אגירה (מים מטופלים) עם מצוף להשקיה אוטומטית כשהמיכל מלא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ציור  2. טיפול בשפכים אפורים בשיטת האגנים הירוקים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ציור 3. טיפול בשפכם אפורים בשיטת האגנים הירוקים

 

 

סיכום

מגבלות מים, מודעות הציבור והאפשרויות הטכנולוגיות מאפשרות ומחזקות הצורך בניצול מים אפורים למגוון של ייעודים. יש לעודד השימוש בשפכים אפורים מטופלים אולם בצורה  מבוקרת. יש גם לזכור כי בשלב זה רשויות הבריאות בישראל ורשות המים והביוב אינם מעודדים חלופה זאת, כל אחת משיקוליה המוזרים.

 

 בניית אתריםבניית אתרים 

 כתובת:  מושב כפר ידידיה מיקוד 42940 טלפון: 09-8344566 פקס:  09-8620984