הרכלניות ממסיבת ה- 80


 
 
  מזכירות 09-8344566
  רב"ש 053-7208867
  מוקד אזעקות 053-7746632
  רכז מים ותשתיות 050-4237070
תפריט ראשי>פעילויות>איכות סביבה>

ידידי – איכפת לי – מס` 5

ידידי – איכפת לי – מס' 5
מידעון לתושבי כפר ידידיה בנושא איכות הסביבה

שלום לכולם

איכות הסביבה כוללת בתוכה מרכיבים רבים, אחד מהם הוא איכות החיים.

איכות החיים כוללת בתוכה את החיים "בבית שלנו", למשל:

  • סביבה נקייה – מרכז כפר נקי, פחי אשפה סגורים שאין לידם חפצים, קרטונים וכד' המחכים לרוח שתעיף אותם, חצרות מסודרות, וגני משחקים ללא פסולת.
  • סביבה בטוחה – שנוכל ללכת על המדרכות  ללא הפרעה של מכוניות או צמחיה פולשת. כלבים קשורים שלא קופצים/רודפים הולכי רגל, ילדים, צועדים, רצים ורוכבי אופניים.
  • שותפות – שכולם ישתתפו בחובות וייהנו מהזכויות, כמו השתתפות בשמירה ע"פ חוק, ומעורבות קהילתית באירועים של הכפר והמשותפים בגוש ח.י.ה.

 

זבובים

בקיץ כמידי שנה אנו סובלים מהזבובים מה ניתן לעשות כדי להקטין מטרד זה?

מתוך הפרסום של המשרד לאיכות הסביבה:

זבוב הבית נמצא בכל מקום בו קיימים בני אדם. הזבובים הבוגרים נכנסים לבתים, נוחתים על בני האדם ועל בעלי החיים ובכך גורמים מטרדים קשים. הם מוסיפים נטל כבד לחיי היום יום, מפריעים לשמור על רמת היגיינה סבירה במטבחים, מפעלים, ומסעדות, ופוגעים בתיירות. הם אוכלים לסירוגין על צואה ועל מוצרי מזון המיועדים לאדם, ולכן הם עלולים להעביר מחלות מעיים. במספר מחקרים שנעשו נמצאה עליה במספר מקרי מחלות המעיים במצבים של נגיעות גבוהה של זבוב הבית.

במחזור החיים של זבוב הבית ארבעה שלבים: ביצה, 3 דרגות רימה, גולם ובוגר. משך ההתפתחות מביצה לבוגר תלוי בטמפרטורה ונמשך 6-12 ימים בקיץ. משך החיים של הזבוב הבוגר תלוי בתנאי הסביבה ונמשך בדרך כלל בין שבוע לשלושה שבועות.
הזבובים הבוגרים פעילים ביום, כאשר תקופות פעילות כגון אכילה, תעופה, הזדווגויות והטלה מתחלפות בתקופות מנוחה. במשך היום הזבובים מעדיפים לנוח סמוך למקומות הפעילות. הם עומדים בדרך כלל על גופים צרים ואנכיים כגון מוטות וחוטים וכן על צמחייה. לקראת החשיכה הזבובים עוברים לאתרים מיוחדים למנוחת לילה. הם בוחרים מקומות מוגנים מרוח, קרוב לתקרה. הזבובים מפסיקים כל פעילות בטמפרטורות נמוכות מ - 16 מ"צ. בטמפרטורות העולות על 35 מ"צ הם מחפשים מחסה במקומות מוצלים וקרירים.

מניעת מפגעי זבוב הבית מתבססת על איתור מוקדי הדגירה באמצעות ניטור לנוכחות רימות, וטיפול בהם. זבובי בית מתרבים בחומר אורגני לח במצב של ריקבון ו/או תסיסה, כגון זבל בעלי חיים בלתי מעובד ופירות וירקות מרקיבים. יש להקפיד לרכז את האשפה אך ורק במכלים סגורים. כמו כן כל הצטברות של חומר אורגני לח כגון ערמות עומדות של גזם ופסולת גינון, וכן זבל רטוב שמיועד לזיבול הגינה עלולים להוות מוקד להתפתחות זבובים.
בעת ריקון פחי האשפה יש להסיר (באמצעות שטיפה או כל דרך אחרת) את המשקעים שהצטברו בתחתית או לרססם בחומר קוטל זבובים. בקרבת המכלים רצוי להציב מלכודות פיתיון לזבובים בוגרים.
בבית: ניתן לקטול זבובים שנכנסו לבתים בעזרת מלכודות חשמליות, מלכודות דבק, פיתיונות וריסוס בתכשירים המיועדים לקטילת זבובים בוגרים והמאושרים לשימוש בתוך הבית, כולל מריחת שולי החלונות בתכשירים אלה.

כול אחד יבדוק בחצרו יציב מלכודות בהתאם לצורך וכך ביחד נקטין מטרד זה.

נחשים בקיץ

קיץ זה לא רק ים, גלידה וחופש גדול. בקיץ פעילים הנחשים אמנם מדובר בחיה מוגנת, שמעדיפה להתעסק עם עכברים ולא עם בני אדם, אבל מפגש איתה עלול להסתיים במוות. מה לעשות כשנתקלים בנחש, ומה לא לעשות אם נחש מכיש אתכם.  
צפע, פתן, אפעה ושפיפון
 
בישראל 41 מיני נחשים, רק תשעה מהם ארסיים. הנחש הארסי הנפוץ ביותר הוא הצפע המצוי. "הצפע מצוי בצפיפויות מאוד גדולות במיוחד באזורי ישובים חקלאיים וכפריים", כמו נחשים אחרים, הוא ניזון מנברנים, עכברים וחולדות הנמצאים בסביבת האדם. "בישוב בן מאה משפחות, יהיו יותר נחשים מבתים".
האמונה כי "נחש שחור" אינו ארסי נובעת מכך שאחד הנחשים הנפוצים בארץ הוא הזעמן השחור, המצוי בעיקר בסביבת לולים ורפתות. הזעמן אכן אינו ארסי ומועיל בחיסול עכברי השדה ונחשי צפע - אותם הוא הורג בנשיכה. אבל מי שגר או מטייל בדרום הארץ, עלול להיתקל בפתן השחור - קרוב משפחה ארסי של הקוברה, שמצוי בעיקר באזורים חקלאיים, ובמיוחד במקומות בהם ישנם קוי טפטפות.
נחש נוסף, הנחשב למסוכן מאוד, הוא האפעה, שנפוץ מבאר שבע ודרומה. צבעו של האפעה משתנה בהתאם לסביבתו הגיאולוגית, ולמרות שבדרך כלל הוא חום-צהוב, באזור הרי אילת האדומים, יש נחשי אפעה ורדרדים.
מין ארסי נוסף שנמצא בעיקר בנגב הוא השפיפון, נחש גדול ואגרסיבי. השפיפון, שקרוי כך על שום נשיפותיו החזקות, מרעיש יותר, ומכיש פחות - הוא פשוט נותן הזדמנות להבחין בו ולהתרחק. הוא פעיל גם ביום, ולא פעם אורב בצל סלע או שיח, מוכן לתקוף מכרסם או ציפור נוחתת.
שרף עין גדי חי באזור ים המלח והבקעה. שלושת הנחשים הארסיים המוכרים הנוספים הם העכן הקטן והגדול, ועכן החרטומים - שחיים בחולות הנגב והערבה.
למעשה, הם מעדיפים להסתלק

רוב מיני הנחשים הארסיים פעילים במיוחד מרדת החשיכה ועד לשעות הקטנות של הלילה. עם זאת, בתוך מחסן אפל וקריר הם יכולים להיות פעילים גם ביום כאשר יש פעילות של מכרסמים. נחשים לא אוהבים בני אדם (לא שאנחנו אוהבים אותם): עבורם, האדם, אפילו ילד, הוא חיה גדולה ומאיימת, וככל שהדבר תלוי בהם הם יימנעו מעימות. כאשר הם נתקלים בנו, הם ישתדלו להסתלק, אם רק ניתן להם הזדמנות. נחש יכיש אדם רק אם הופתע, או כאשר הוא מרגיש מאוים.
חיה מוגנת או חיית מחמד

כל נחשי ישראל מוגנים על פי חוק. אסור לפגוע בהם לצוד אותם או להחזיק בהם ללא היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים. יתרה מזו: על פי החוק היבש גם למי שנתקל בנחש בביתו הוא אסור לטפל במפגע בעצמו, להוציאו אל מחוץ ליישוב למשל. בפועל, במיוחד כאשר מדובר במושבניקים, הנוהג הוא פשוט להרוג אותם.
כיום יש בארץ כמה עשרות לוכדי נחשים מורשים, האחוז הכי גבוה של נחשים שנלכדים, הוא של נחשי צפע. את הנחשים משחררים אנשי הרשות בטבע.
כיצד להימנע ממפגש עם נחש

!    אל תלכו יחפים במקומות 'חשודים' כגון דשא גבוה, הקפידו לנכש עשבים ולא להשאיר ערימות גזם.

!    הימנעו מהליכה בסנדלים בתוך סבך, הן ביום והן בלילה. אם אתם הולכים בלילה במקום סבוך, הצטיידו בפנס ובמקל, האירו את המקום בו אתם הולכים ונערו את השיחים לפניכם.

!    בלילה, לכו רק בשבילים מוארים ושימרו על סדר, ניקיון ותאורה נאותה גם במחסנים.

!    אל תדחפו ידיים לחורים באדמה, לנקיקי סלעים, ומתחת לאבנים.

אם בכל זאת נתקלתם בנחש

!    אל תעשו תנועות פתאומיות. תנו לנחש למצוא לעצמו דרך מילוט – ואז בצעו 'נסיגה' בכיוון ההפוך. אל תנסו לתפוס את הנחש או לגעת בו – תנו לו למצוא דרכו.

!    האחריות על לכידת נחשים מוטלת על הרשות המקומית, אליה יש לפנות. ניתן גם לפנות ישירות לרשות הטבע והגנים (מוקד ארצי:  5005444 - 02 ).

!    מספר פעולות שיש לעשות במקרה של הכשה:

לעשות

  • יש לפנות את הנפגע במהירות האפשרית לבית החולים גם אם הנפגע חש בטוב: ההתדרדרות צפויה בשעות הראשונות.
  • לבצע רק מינימום תנועה של האיבר המוכש בפרט, והגוף בכלל - עדיף לשאת את הנפגע, הליכה וריצה מזרזות את התפשטות הארס. הרוב המכריע של ההכשות הוא בגפיים. אם אפשר - יש לקבע את הגפה המוכשת.
  • לנסות להישאר רגועים. עלייה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס בגוף. לתת לנפגע לשתות מים, כדי למנוע התייבשות.
  • עדיף להביא את הנחש המכיש, אך לא לעכב את הפינוי לשם לכידתו, ולא לסכן את הלוכד בהכשה נוספת.

אסור לעשות

  • כל עבודות האולר, המציצות, הנשיכות, הקשירות והוויסקי טובים אולי למערבונים, בחיים זה מזיק.
  • לא לחסום את כלי הדם - אין לשים חוסם עורקים או חוסם ורידים - אלו עלולים להגביר את הנזק. לא לחטא את המקום הנשוך באלכוהול, אלא ביוד בלבד; לא לשים קרח על מקום ההכשה. אפשר לקרר את המקום הנשוך במים.
  • לא לנסות לשאוב את הארס, לא לחתוך את אזור ההכשה ולא לשתות אלכוהול.

בכל מקרה של הכשה או עקיצה ניתן לפנות למספר החירום של
המכון הארצי למידע ברעלים:  8541900 - 04 .


שיהיה לכולנו קיץ "קריר", נעים, מהנה ובטוח

 

 

 בניית אתריםבניית אתרים 

 כתובת:  מושב כפר ידידיה מיקוד 42940 טלפון: 09-8344566 פקס:  09-8620984