הרכלניות ממסיבת ה- 80


 
 
  מזכירות 09-8344566
  רב"ש 053-7208867
  מוקד אזעקות 053-7746632
  רכז מים ותשתיות 050-4237070
תפריט ראשי>פעילויות>איכות סביבה>

ידידי – איכפת לי – מס` 3

ידידי – איכפת לי – מס' 3
מידעון לתושבי כפר ידידיה בנושא איכות הסביבה

 

שלום לכולם, תודה על התגובות החמות, הנכונות, הרצון והמודעות לנושאי איכות הסביבה.

אשמח לקבל הצעות ורעיונות.   יעל שטרנברג

 

מים

המים מצויים בשפע על פני כדור הארץ, אולם מרביתם אינם ראויים לשימוש האדם .

מי האוקיינוסים, המהווים 97% מכלל המים בעולם, הם מלוחים, ואילו המים המתוקים, המהווים 3% בלבד, רובם קרחונים קפואים או מי תהום בלתי נגישים. מאחר ורוב מקורות המים המתוקים והזמינים זוהמו או הומלחו באתרים רבים, המים הראויים לשימוש האדם הם רק מי אגמים, נהרות ומי תהום שלא הומלחו ולא זוהמו. מים אלו מהווים פחות מאחוז אחד מכלל המים על פני כדור הארץ, והם הולכים ומתמעטים.

המשאב (סוג המים)

אחוז המים בעולם

מי אוקיאנוס מלוחים

97.23%

קרחונים

2.14%

מי תהום

0.615%

מים עיליים (נהרות ואגמים)

0.009%

לחות בקרקע

0.005%

אדי המים באטמוספרה

0.001%

10 הדיברות לחיסכון במים בבית:

  • נזילה ממכל ההדחה - בדקו שבאסלת השירותים אין דליפה . נזילה ממכל ההדחה היא תקלה שכיחה ולעיתים בלתי מורגשת. התיקון, בדרך כלל פשוט מאוד ומצריך החלפת אטם בתחתית מכל ההדחה. ניתן לבדוק זאת על ידי הנחת נייר טואלט בדופן יציאת המים. במידה והנייר נרטב - יש להחליף את האטם .
  • ברזים דולפים - הימנעו מברזים דולפים. טפטוף מברז דולף מבזבז כמויות גדולות של מים מבלי להרגיש.
  • שטיפת רכב - שטפו את המכונית בעזרת דלי. שטיפת הרכב בעזרת צינור בזבזנית, אסורה על פי החוק וגוררת קנס כספי גבוה.
  • חסכמים - התקינו וסת/מגביל ספיקה (חסכם) עם התו הכחול על ברזי המטבח, האמבטיה והמקלחת. מותקן בקלות, מקטין את כמות המים וחוסך שליש מכמות המים העוברים דרכו .
  • מכונת הכביסה ומדיחי כלים - הפעילו  רק כשהם מלאים .
  • בדיקת נזילות - בדקו נזילות בדירה ובגינה. לצורך הבדיקה, סוגרים את כל הברזים בדירה ובגינה ומסתכלים על מד המים הדירתי. אם יש תנועה במד המים, סימן שיש נזילה ומומלץ להיוועץ בבעל מקצוע.
  • סגירת ברזים - סגרו את הברזים בזמן הסיבון במקלחת וצמצמו את זמן פתיחת הברז בזמן שטיפת כלים .
  • מיחזור מי מזגנים - נצלו את המים המטפטפים מצנרת הניקוז של המזגנים להשקיית עציצים, אדניות וגינות.
  • מכל הדחה דו כמותי - התקינו בשירותים מכל הדחה דו-כמותי המאפשר גם חצי הדחה. (בכל הדחה מלאה יורדים 9 ליטר מים!). שימוש במכל הדחה דו-כמותי חוסך כ - 18 ליטר לנפש ליום! המהווים כ - 12% מהצריכה היומית שלנו. כניסה של תקן חדש המאפשר שטיפת מוצקים ב - 6 ליטר ונוזלים ב - 3 ליטר, תביא לחסכון נוסף של 12 ליטר ליום והחיסכון הכולל יעמוד על   כ - 20% מהצריכה היומית ! משפץ בית? דרוש אסלה ומכל הדחה 6 ליטר .

 

רבות עוד ניתן לדון בנושא המים כמו: חיסכון במים בגינה, מניעת זיהום המים שיטות שונות ואביזרים המסייעים להקטנת השימוש ומחזור מים. נחזור לכך בפרסומים הבאים.

 

מצורף עלון הקרוי "ירוק בעיניים עם פחות מים" שפורסם מטעם המשרד לאיכות הסביבה.

 

פינת המינים הפולשים:

רשימת בעלי חיים פולשים בישראל (תאריך עדכון: 11/08/2008)
בתי הגידול היבשתיים והמימיים של ישראל מאוכלסים במינים פולשים רבים שהובאו על ידי האדם. בישראל יש מינים רבים של בעלי חיים פולשים - חסרי חוליות וחולייתנים כאחד. מקרב חסרי החוליות מוכרים עשרות מינים של חלזונות זרים. חלקם נמצאים גם בבתי גידול טבעיים (בעיקר החלזונות המימיים) וחלקם סביב מגורי אדם, בגינות, במטעים ובחממות.כן מוכרים כ-220 מינים של חרקים פולשים. חלקם מוכרים כמזיקי חקלאות בעייתיים, אך הידע שלנו על השפעותיהם על המערכות הטבעיות בישראל עדיין מצומצם. מקרב בעלי החוליות אנו יודעים על קיומם של דגים, זוחלים, עופות ויונקים.

לפניכם רשימה (חלקית) של בעלי חיים פולשים בישראל:  

עופות

יונקים

זוחלים

חרקים

חלזונות

עכבישנים

דגים במערכות המים המתוקים  

דררה מצויה

נוטריה

צבגון אדום אוזן

אצנית ארוכת מחוש

בועונית חדה

אקרית האבוקדו

גמבוזיה

זרזיר בורמזי

 

 שממית מחוספסת

חידקונית הדקל האדומה

ביצנית אמריקאית

 

טרוטת עין-הקשת (פורל (

זרזיר הדור

 

 

יקרונית התאנה

פלנורבלה אמריקאית

 

קרפיון מצוי

זרזיר שחור קולר

 

 

כנימת עש הטבק

האוואיה אמריקאית

 

 

כסוף מקור הודי

 

 

מורית פרעה

 

 

 

מיינה מצויה

 

 

נמלת האש הקטנה

 

 

 

עורב הודי

 

 

פרודניה

 

 

 

צוצלת

 

 

 

 

 

 

תוכי נזירי (קוואקר)

 

 

 

 

 

 

 

חלזונות פולשים בישראל
בישראל מוכרים כמה עשרות מינים של חלזונות פולשים, יבשתיים ומימיים כאחד. החלזונות עוברים ממקום למקום בדרכים אחדות - על גבי צמחים או בעלי חיים, בתוך אדמה, בתוך אקווריומים, על כלי תעבורה ועוד. חלקם של החלזונות נמצאים בבתי גידול טבעיים (בעיקר החלזונות המימיים), וחלקם סביב מגורי האדם, בגינות, במטעים ובחממות.

עכבישנים בישראל
בישראל ובעולם כולו מוכרים מינים רבים של אקריות (Acari , משפחת העכבישנים) פולשות. האקריות קטנות מאוד - רובן מגיעות לגודל של פחות ממילימטר. זהו ללא ספק גודל המסייע להן במעבר ממקום למקום בקלות. האקריות מתקיימות בבתי גידול שונים ברחבי העולם, והעלייה במסחר הבין-לאומי גורמת להפצתן בעולם כולו. סביר להניח כי מספר האקריות הפולשות רב מן המוכרות. אקריות הניזונות ממזון צמחי מהוות מפגע לגידולי חקלאות ולגידולי בר כאחד.

חרקים פולשים בישראל
בישראל מוכרים 220 מינים של חרקים פולשים, ומתוכם ל-125 יש תחום תפוצה נרחב. רוב החרקים הגיעו לכאן בשוגג, וחלקם הובאו לצרכים של הדברה ביולוגית. מרבית מיני החרקים הפולשים הם מזיקי חקלאות, וכ-40 מינים ניזונים גם מצמחי בר. כיום אנו עדיין כמעט ולא יודעים דבר על השפעותיהם של שלל המינים האלו על המערכות הטבעיות.

דגים פולשים במערכות המים המתוקות של ישראל
בישראל מוכרים 29 מינים של דגים זרים במערכות המים המתוקים, מתוכם עשרה מתרבים בטבע. רובם של המינים האלו הובאו לארץ לצרכי מדגה. הדגים מצויים במערכת הירדן ולאורך נחלי החוף, רובם בכינרת. יש חשש ואף הוכחות שהם גורמים לנזק במערכות הטבעיות.

זוחלים פולשים בישראל
בישראל מוכרים שני מינים של זוחלים פולשים - צבגון אדום אוזן ושממית מחוספסת.

עופות פולשים בישראל

בישראל מוכרים כ-20 מינים של עופות פולשים. חלק מהעופות האלה השתלבו בבתי הגידול הטבעיים ונראים כחלק בלתי נפרד מהנוף, עד כי הצופה מן הצד יתקשה להבחין כי הם מינים זרים. העופות השונים מתחרים עם בעלי חיים אחרים ולעיתים דוחקים אותם, מסבים נזק לחקלאות ומפיצים טפילים.

אחת מהציפורים הללו היא הדררה. את להקות הציפורים הללו אנו רואים ושומעים במקומות רבים בכפר.

שם באנגלית: Rose-ringed Parakeet שם בלטינית: Psittacula krameri שם בערבית: دره (דוררה)

מקור שמה העברי של הדררה, שניתן לה על ידי הזואולוג הראשון ישראל אהרוני, נגזר משמה בערבית דוררה, שפירושו אינו ברור. את שמה האנגלי קיבלה מהטבעת הורודה שסביב.
הדררה היא סוג של תוכי. חייליו של אלכסנדר מוקדון הביאו דררות מהודו לאלכסנדריה שבמצרים ופליטי תרבות
התחילו להתרבות ולהתמקם בדלתה של הנילוס. יתכן שהדררה היא העוף הפולש הראשון בעולם . כיום נמצאו דררות דוגרות בכמה ארצות באירופה ואף בארה"ב. בארץ הדררה היא  פליטת תרבות מזה שנים רבות, והפכה בשנים האחרונות לציפור פולשת, שגורמת נזק רב לחקלאות, בעיקר לגדולי חמניות , שסק, תמרים, שקדים פקנים ותירס . הדררות מתחרות עם מיני ציפורים אחרות כגון הנקר והדוכיפת בעיקר על חורי קינון , אבל במחקרים שנעשו בבריטניה על השפעת מין זה על מגוון המינים ועושר המינים הטבעיים בבריטניה נמצא שהן אינן גורמות לנזק אקולוגי ואינן דוחקות מינים מקומיים .

דררה בישראל מוגדרת כחיית בר מוגנת. רשות הטבע והגנים מתירה המתה של דררות במידה והן גורמות לנזקים לחקלאות. רכז נזקי חקלאות במחוז צפון בשנת 2003 הגביל את ההיתרים לירי ל-4 פרטים. הפעילות בשטח כנגד הדררות כוללת כיסוי עצים והטרדה על ידי רעש, אך לא ידועות שיטות למניעת נזקי דררות שלא כרוכות בהמתה . לסוג דררה שני מינים נוספים בארץ, פליטי תרבות שברחו מהצפארי בפארק גני יהושע שליד הירקון והם :
1.  קוניור שחור-ראש Nandayus nenday פליט תרבות שעדיין לא הפך לפולש, נפוץ במספרים קטנים בעיקר באזור פארק הירקון
 
2. תוכי נזירי Nyiopsitta monachus בשנים האחרונות הפך לעוף פולש ונפוץ כבר בהמוניו בכל אזור גוש דן. הוא מתאפיין בקיני זרדים ענקיים אותם הוא בונה בתוך העלווה של עצים גדולים כאיקליפטוסים ואורנים.  סימני זיהוי : תוכי ירקרק, קטן גוף ובעל זנב ארוך. אורכו 37-43 ס"מ, משקלו 95-143 ג'. על צווארו של הזכר פס שחרחר ועל ערפו פס ורוד. העין צהבהבה-לבנה ומוקפת בטבעת כתומה של עור חשוף. המקור חלקו העליון אדום והתחתון שחור . רגליו קצרות ומגושמות ואצבעותיו ארוכות, שתים לפנים ושתים לאחור. הטפרים כפופים וחדים. הכנפיים ארוכות וצרות זנבו הארוך מדורג. לנקבה חסר הפס בצווארה.
אורך חיים : הדררות חיות כ- 20 שנים בתנאי שבי וכ- 34 שנים בתנאים טבעיים .
קולות
: הדררה משמיעה קולות צווחניים ורמים הנשמעים למרחוק בייחוד בזמן מעופה .
חברתיות
: הדררה הוא עוף חברתי וחי בלהקות כל השנה, בתקופת הקינון הם מתפצלים לזוגות .
תפוצה בעולם
: אזור התפוצה הטבעי של הדררה הוא בדרום אסיה,בורמה, הודו, איראן, שפך הפרת והחידקל ונאות מדבר בחצי האי-ערב. כמו כן היא נפוצה בחגורת הסהל באפריקה. אזורי התפוצה מעבר לאזור התפוצה הטבעי כוללים את אירופה, צפון אמריקה ( ארצות הברית- ישנם דיווחים על דררות בעיר ניו-יורק ). באירופה הדררה נמצאת בבריטניה, הולנד גרמניה, אוסטריה, איטליה , ספרד ועוד... ישנם דיווחים על דררות במרכז אפריקה( קניה, טנזניה ) ובמזרח התיכון    ( עירק, ישראל , לבנון, כווית, מצרים ועוד...), ויפן. התפשטות הדררה מוערכת לכ- 35 מדינות, כאשר ברובן לא נעשה מחקר על מספר הפרטים ומידת התפשטותן. יש לציין כי לא נרשמו דיווחים על דררות באוסטרליה ובניו-זילנד .
תפוצה בארץ
: בארץ מצויה כמעט בכל הארץ. היא יציבה ושכיחה במישור החוף, נצפתה גם בעמקים הצפוניים וכן בדרום - ומבאר שבע ועד אילת .
תזונה
: מזונה מן הצומח, זרעים, פירות ונקטר. בכול אזורי מחיתה השונים בעולם מסתגלת לצמחית המקום .
קינון ודגירה
: הדררות מקננות בחודשים דצמבר-יוני. הקן נבנה בחורי עצים, לרוב מורחב חור קיים של נקר או אחר ע"י הדררות. הקינון בגובה של 3-10 מ'. לפעמים על סלע או בחור בקיר. לעיתים הקינון מתבצע במושבה קטנה. הנקבה מטילה לרוב 3-4 ביצים לעיתים נדירות 6. הדגירה נמשכת לפחות 22 ימים. בתקופת הדגירה מאכיל הזכר את הנקבה. גוזל מגיע לבגרות מינית אחרי 3 שנים .
פרטים מיוחדים
: מחקר, שנערך על ידי משה קורן מקבוצת שילר ואיתן סלע מצרעה ותוצאותיו פורסמו ביוני 2006, מציע שתי דרכים ידידותיות למנוע נזקי דררות. האחת - באמצעות הצבה של תחנות האכלה ובהן זרעי חמניות בסמוך ל'עמדות ההמתנה ' של הדררות. 'עמדות ההמתנה' הוא השם שניתן לתופעת ההיתלהקות של הדררות המתקיימת קודם לאכילה. התופעה מתרחשת בבוקר ואחרי הצהריים .
הדררות נוהגות להתלהק בלהקות גדולות במקומות גבוהים הסמוכים למקומות האכילה כגון
שדירות עצים, שובר רוח, או קו מתח חשמלי. הדררות מעדיפות לאכול את הזרעים שהושמו להן ולא ניגשות לשדה. הדרך השנייה היא לזרוע בסמוך ל'עמדות ההמתנה', במרחק רדיוס של כ 50 מטר, מספר שורות בצפיפות, של זני חמניות לא מסחריים וזולים כגון זן הנקרא 'יודפת', שיספקו לדררות קרקפות זרעים לאכילה. הדררות יאכלו את הזרעים של זנים אלה ולא יזיקו לשדות החמניות של הזנים המקובלים בשוק. נקוה שבקרוב יעברו החקלאים להשתמש בשיטות אלה ויימנע הרג מיותר של דררות .

 בניית אתריםבניית אתרים 

 כתובת:  מושב כפר ידידיה מיקוד 42940 טלפון: 09-8344566 פקס:  09-8620984